Products
Features
Kitchen Exhaust System Grease Duct Cleaning Machine is mainly used for kitchen grease ducts cleaning. It's widely used for the cleaning of circular ducts, rectangular ducts, horizontal ducts and vertical ducts. Our Kitchen Exhaust System Grease Duct Cleaning Machine is your best option.
Main Features:
1. High power engine, cleaning greasy dirt easily with hot water or chemical liquid.2. Pneumatic foot switch, save your hands and keep safety,and more easy to operate system when working.
3. Portable design, no worry for transportation.
4. Cleaning Shaft; (standard long 15meters. Accept customized length);
5. 0-1400turns/min,turn speed and direction (clockwise or counterclockwise) can be regulated.
6. Double wire brush, remove heavy oil pollution effectively.
7. 100-800mm steel brush (size is optional) for different size ducts cleaning.
8. Soft nylon brush is also available if you request.
9. Brush cleaning with chemical detergent can clean the dirt quickly and thoroughly. The descaling rate can achieve more than 90%.
10. Rotational speed is regulatable, makes oil cleaning more convenient.
11. System can stand high temperature or high PH liquid to spray.
Specification
Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-8001 |
| Name | Kitchen Exhaust System Grease Duct Cleaning Machine |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 1500W |
| Current | 5A |
| Brush Speed | 0-1400rpm, stepless adjustable |
| Hose | 22mm*15m (can be customized) |
| Applicable duct range | 100-800mm |
| Weight | 93kg |
| Size | 1000*580*1000mm |
| Package | Export standard package |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Hose: 1pc Brush: 300/400/500/600mm, 1pc for each size Suction pump: 1pc Water pipe: 20m*1pc |
Product Photo

KT8001 Kitchen Exhaust System Grease Duct Cleaning Machine is the world leading machine for kitchen grease duct cleaning and Anhui Kuaitong is supplying air duct cleaning equipment all over the world.
The most effective way to clean air ducts and ventilation systems is to employ Source Removal Methods of cleaning. This requires professional duct cleaning equipment such as the KT836 brush cleaning machine and KT976 duct cleaning robots like the multi purpose robot. The dirt and debris can then travel down the ducts to the ventilator, which removes it from the system.
SellKitchen Exhaust System Grease Duct Cleaning Machine.This kit design for solve the problem of oily fume extraction ducts. Kitchen exhaust cleaning (often referred to as hood cleaning) is the process of removing grease that has accumulated inside the ducts, hoods, fans and vents of exhaust systems of commercial kitchens.
- For parameter,please see below introduction.
- Place of Origin: China
- Sell to worldwide, Ship by air plane or by sea boat;
Hot Tags: kitchen exhaust system grease duct cleaning machine, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry

