Products
Features
Product Description
Kitchen hood kitchen duct cleaning equipment supports brushing, chemical cleaning, hot water cleaning. Strong ability to decline, high efficiency.
Kitchen hood kitchen duct cleaning equipment can be connected to nylon brush or wire brush. Brush speed stepless adjustment, support positive and negative rotation.
And Kitchen hood kitchen duct cleaning equipment can be connected into our foam machine to do the foam brushing.
Data sheet
| Model No. | KT-8001 |
| Name | Kitchen Hood Grease Duct Cleaning Machines |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 1500W |
| Current | 5A |
| Brush Speed | 0-1400rpm, stepless adjustable |
| Flexible Shaft | 22mm*15m (can be customized into 30m maximum) |
| Applicable Duct Range | 100-800mm |
| Weight | 93kg |
| Size | 1000*580*1000mm |
| Package | Export wooden case |
| Standard Packing List | Main unit, 1pc; Flexible shaft, 1pc*15m; Suction pump, 1pc; Brush 4pcs: nylon brush/steel brush; Water pipe, 1pc*20m; Foot switch, 1pc. |
Product Photo



Services
Pre-sale services:
1. Providing professional technical support.
2. Send the product catalog and instruction manual.
3. If you have any question pleas contact us online or send us email, we promise we will give you a reply at the first time!
4. Personal call or visit are warmly welcome
Sale of services:
1. We promise honest and fair, it's our pleasure to serve you as your purchasing consultant.
2. We guarantee punctuality, quality and quantities strictly implement the terms of contract.
After-sales service:
1. Where to buy our products for 1 years warranty and life long maintenance.
2. 24-hours telephone service.
3. A large stock of components and parts, easily-worn parts
Related products

Contact information

Hot Tags: kitchen hood kitchen duct cleaning equipment, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Learn MoreKT-8050 Premium Industrial Power Washer
Learn MoreKT8001 Kitchen Exhaust Duct Cleaning Machine
Learn MoreKitchen Exhaust Cleaning For Heavy Grease
Learn MorePressure-sensitive Foam Generator
Learn MoreKitchen Grease Cleaning Equipment
Learn MoreKitchen Exhaust Pipeventilation Cleaning Machine
Send Inquiry



