Products
Multi-functional Tube Cleaning Equipment
Multi-functional cleaning equipment
Model:KT-106
Features
Product description
KT-106 central air conditioning condenser gun machine is a multi-functional cleaning equipment, which can be equipped with high pressure washing, flexible shaft washing, or tap water washing. Powerful function, suitable for different working conditions.
Three cleaning modes and their advantages
1. High pressure cleaning mode. The KT-106 host can be equipped with high pressure water gun operation, 60bar strong pressure, with strong washing force but not harmful to the cleaning equipment, the water gun has adjustable duckbill nozzle, there are two water modes of direct and fan shooting. The former flushes out stubborn stains, while the latter can be used for large area cleaning. In this high pressure cleaning mode, the equipment can easily wash away the surface dirt of the condenser and cooling tower.
2. Gun cleaning mode. This model mainly uses physical forces to remove scale. The motor drives the flexible shaft and then the flexible shaft drives the brush to rotate at high speed to remove the dirt, slime, scale and rust inside the pipeline; High cleaning efficiency, low cost, no harm to the pipeline. And the main machine is equipped with different sizes of flexible shaft and cleaning brush, 6.35-25.4 pipe diameter range can be cleaned; At the same time, 0-1400r/min speed can be adjusted, and the use of a wide range of conditions.
3. Self-priming water absorption mode. The equipment can be easily self-priming, there is water can be washed, suitable for no tap water environment cleaning, cleaning site is not limited. And the main machine is equipped with water absorption filtration device to reduce water impurities from the source and extend the service life of the machine.
Application scenarios

Specification
| KT-106 MODEL | |
| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-106 |
| Name | Tube cleaner with high pressure gun |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power for Main Unit | 370W |
| Brush Speed | 0-1400rpm, stepless adjustable |
| Flexible Shaft | 10/12mm*7.6m (can be customized) |
| Power for High Pressure Pump | 1000W |
| Water Pressure | 60Bar |
| Water Volume | 5L/min |
| Weight | 25KG |
| Size | 400*265*4100mm |
| Package | Export standard package |
| Applicable Tube's Diameter | 6.5-25.4mm |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Flexible shaft: 7.6m*1pc Brush: 10pcs Water suction pipe: 3m*1pc Water outlet pipe: 8m*1pc Foot switch: 1pc High pressure gun: 1pc |
| Advantages | 1.Water is inlet on shaft directly to protect the main unit from water 2.Speed is stepless adjustable 3.Brushing with water jetting 4.Foot switch 5.High pressure gun washing |
Hot Tags: multi-functional tube cleaning equipment, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



