Products
Quick Water Accessing Chiller Tube Cleaner
Quick water accessing chiller tube cleaner
Model: KT-101
Price: $500-$600
Features
Product attribute
KT-101 Quick water accessing chiller tube cleaner is a small body, portable portable pipe dredging machine, can be applied to many pipes, including central air conditioning condenser, evaporator, heat exchanger and so on.The equipment is a basic type of pipeline blasting machine, the overall structure and principle are relatively simple compared with other products of the company, and it is more suitable when the pipeline blockage is not particularly serious and the working site needs to be changed.
Operational matters
The equipment is used by the main machine with cleaning flexible shaft and brush head. When personnel operate, the host needs to be placed at a certain height, preferably at the same height as the pipe that needs to be cleaned, so as to facilitate power transmission.
Cleaning principle
The flexible shaft of the equipment is connected to the host through a coupling, and then the brush head is installed. The whole cleaning operation is powered by the KT-101 main engine, the motor drives the flexible shaft and then the flexible shaft drives the brush to turn, and the high-speed rotation in the pipeline dredges the pipeline. At the same time, the equipment is designed to directly water from the flexible shaft, so the water flows out through the nylon tube sleeve at the end of the flexible shaft, washing away dirt.
Product advantage
On the basis of small volume design, the greater advantage of the equipment is that the flexible shaft is connected to the main machine with a quick access water inlet, water directly from the front end of the flexible shaft into the flexible shaft to the brush head, and after brushing, the dirt is washed by the water flow. This avoids the traditional way of flooding the host, which is safe and fast.
Product photo




Our service
1.Warranty: one year for main machine, excluding easily wear parts. During this period, in case of damage or breakdown, we will provide free spare parts, while the buyer should bear overseas freight.
2. Spare Parts: Most of our spare parts are compatible with international standard. While, we offer spare parts all year round at cost price for our former clients.
3. Operation and Maintenance: we will offer you detailed operation manual, ensuring you can use it perfectly.
4. Online Service: Your question will be answer within 24 hours.
| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-836 |
| Name | Duct cleaning and vacuuming machine with camera |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 2800W |
| Brush Speed | 0-1400rpm, stepless adjustable |
| Suction Ability | 2000m³/h |
| Camera | For option |
| Hose | 50mm*15m (can be customized) |
| Applicable duct range | 100-800mm |
| Suction duct range | 100-500mm |
| Weight | 43.5kg |
| Size | 460*402*700mm |
| Package | Export wooden case |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Hose: 15m*1pc Brush: 300/400/500/600mm, 1pc for each size |
Hot Tags: quick water accessing chiller tube cleaner, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



