Products
Tube Cleaner With Strong Penetrating Ability
Heat exchanger pipe cleaning boiler tube cleaning and chiller tube cleaning equipment with strong penetrating ability
Model:KT-206
Features
Product attribute
KT-206 is an extremely penetrating plugging machine, suitable for all kinds of pipe internal dirt treatment, and specially designed for plugging pipe. The cleaning speed is fast and can deal with the condition of no water flow.
Product advantage
1. Power: the equipment is equipped with high-performance powerful motor, with 3000W power, cutter head/brush equipped with a strong motor in the pipeline high-speed rotation, the pipeline inside the hard dirt through;
2. Adjustable brush speed: the speed of the equipment can be adjusted in a wider range, in the range of 0-2800 RPM can be adjusted, using a variety of pipeline dirt;
3. Dual working mode: the equipment can be used in the working condition of water and no water. For the working condition of water, such as the normal working environment of water boiler, the equipment adopts the water flushing working mode; The equipment switches to air flushing mode in case of no water working conditions, such as smoke pipe and other no water working environment;
Detail design
1. The product can be adapted to a variety of cleaning tools, that is, choose cleaning brush head or alloy steel cutter head according to pipe material and dirt hardness.
2. The equipment has torque adjustment function, and the torque of the flexible shaft can be adjusted during the cleaning process, which not only ADAPTS to the cleaning requirements of various pipelines, but also protects the flexible shaft core from breaking.
Product image


Company Profile
Anhui Kuaitong was founded on 2009, whch committed to the development of domestic and foreign markets. The products are exported to North America(20.00%),Eastern Asia(15.00%),Mid East(14.00%),Western Europe(10.00%),South America(10.00%),South Asia(7.00%),Southeast Asia(7.00%),Central America(5.00%),Oceania(5.00%),Africa(3.00%),Northern Europe(2.00%),Eastern Europe(1.00%),Southern Europe(1.00%).



| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-206 |
| Name | Boiler tube cleaner |
| Voltage | 380V (can be customized) |
| Power | 3000W |
| Brush Speed | 0-2800rpm (stepless adjustable) |
| Flexible Shaft | 6/8/10/12/16/22/27mm*7.6m (can be customized) |
| Weight | 80KG |
| Size | 660*420*400mm |
| Package | Export standard package |
| Applicable Tube's Diameter | 6.5-800mm |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Flexible shaft: 4pcs Alloy drill: 4pcs Brush: 10pcs Water pipe: 20m*1pc Foot switch: 1pc |
| Advantages | 1.Double control lines, can work at the same time 2.Speed is stepless adjustable 3.Water is inlet on shaft directly to protect the main unit from water 4.High power 5.Torque is adjustable 6.Dredge the hard choked tubes 7.Provide water jetting brushing or dry cleaning |
Hot Tags: tube cleaner with strong penetrating ability, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry




